מעלית MRL – התקנה, תחזוקה ותנאי הקמה

מהי מעלית MRL ומה מאפיין אותה לעומת סוגי מעליות אחרות? מה הייעוד של מעלית MRL ולמי היא מתאימה? לאילו מבנים המעלית מיועדת ומהי התחזוקה הנדרשת למעלית מסוג MLR?
בשוק המקומי יש שלושה סוגים עיקריים של מעליות הסוגים הם: מעלית MLR ללא חדר מכונות, מעלית MR כולל חדר מכונות ומעלית הידראולית שבא יש ארון חדר מכונות. . שוק המעליות מתפתח ומשתכלל עם הזמן, יש פתרונות טכנולוגיים חדשניים המבטיחים מעליות מתקדמות, מהירות, נוחות ובטוחות יותר, וכיום יש גם אפשרות להוסיף מעלית למבנה ללא צורך בבניית חדר מכונות.

מהי מעלית MLR?

מעלית MRL(Machine Room Less) היא מעלית חשמלית ללא חדר מכונות, זהו פתרון נוח ומשתלם לבניית מעליות בבנייני מגורים או בתים פרטיים. סוג זה של מעליות מייתר את הצורך לבנות חדר מכונות מעל הפיר של המעלית, מאחר והמנוע החשמלי שמפעיל את המעלית ממוקם על תושבת ייעודית המותקנת לפסי הובלת המעלית בחלק העליון ובסמוך לתקרת הפיר. את לוח הפיקוד של מעלית מסוג MLR מתקינים בדרך כלל בקומה העליונה, בסמוך למשקוף הכניסה של המעלית.

יש לציין כי התקנת המעלית נחשבת למורכבת מאחר ואין חדר מכונות, לכן חשוב להזמין את המעלית ואת התקנתה רק מחברה מקצועית ומובילה בתחום. מעלית MRLמהווה פתרון משתלם בגלל היתרונות שלה, זו מעלית מהירה יותר ממעליות הידראוליות, הנסיעה חלקה וכמעט שלא מרגישים עצירות של המעלית בקומת היעד, , היא חסכונית מבחינה אנרגטית, וכוללת מנגנון גיבוי למקרה של הפסקת חשמל כדי לאפשר לנוסעים להיחלץ מהתא בקלות.

כדי להתקין מעלית MRL בבניין יש לוודא קיומם של התנאים הבאים:
• עומק הבור של פיר המעלית הממוקם מתחת למפלס הקומה התחתונה הוא לפחות 1.5 מ'.
• המרחק בין מפלס הרצפה בקומה העליונה בבניין לבין תקרת הפיר הוא 3.8 מ' לפחות.
• יש חלון אוורור לשחרור עשן בראש פיר המעלית, החלון חייב לפנות החוצה ועליו להיות בגודל של 0.5 מ"ר או יותר.
• מידות הפיר מבחינת רוחב ועומק מותאמות למאפייני המעלית ולקיבולת של תא הנוסעים.

מהם התנאים להתקנת מעלית MLR ולאילו מבנים היא מתאימה

כפי שציינו בתחילת הכתבה, מעלית MLR מתאימה רק למבנים עם חמש קומות ומעלה, היא מיועדת לבנייני רבי קומות ומבטיחה ביצועים מעולים לאורך זמן ומינימום תחזוקה. מעלית MLR היא סוג של מעלית חשמלית, היא תוכננה מראש לבניינים גבוהים שיש בהם בעיה לבנות חדר מכונות מעל פיר המעלית.

כדי להתקין מעלית MLR בבניין מעל חמש קומות יש לוודא קיומם של התנאים הבאים:
• עומק הבור של פיר המעלית הממוקם מתחת למפלס הקומה התחתונה הוא לפחות 1.5 מ'.
• המרחק בין מפלס הרצפה בקומה העליונה בבניין לבין תקרת הפיר הוא 3.8 מ' לפחות.
• יש חלון אוורור לשחרור עשן בראש פיר המעלית, החלון חייב לפנות החוצה ועליו להיות בגודל של 0.3 מ"ר או יותר.
• מידות הפיר מבחינת רוחב ועומק מותאמות למאפייני המעלית ולקיבולת של תא הנוסעים.

במה כרוכה התחזוקה של מעלית MLR?

תחזוקה של מעלית MRL שונה מאחר ואין חדר מכונות, לכן חשוב לתכנן את המעלית על ידי אנשי מקצוע מיומנים וגם התחזוקה חייבת להיעשות על ידי טכנאים מקצועיים. התקנת מעליות מסוג MRLעל ידי חברה מקצועית ויעילה מבטיחה מינימום תקלות ותחזוקה טובה יותר. יש לבצע תחזוקה שוטפת כמו בכל מעלית אחרת, אך הפעולה מורכבת יותר בגלל המאפיינים הייחודיים של המעלית והגישה הפחות נוחה למנוע ולרכיבים השונים.

*יש לציין כי בישראל ישנם מספר רב של חברות עם סוגים שונים של מעלית מדגם MRL, ולא לכולם ניתן לקבל שירות תחזוקה מכל חברה.