מעלית הידראולית לעומת מעלית חשמלית

בשוק המקומי יש מגוון סוגים של מעליות, הסוגים העיקריים הם מעלית הידראולית, מעלית חשמלית ומעלית MLR. לכל מעלית יש ייעוד מעט שונה, לכן כאשר מחליטים לבנות מעלית חדשה בבניין מגורים או משרדים, או כאשר מעוניינים להוסיף מעלית חדשה למבנה קיים, לדוגמה במסגרת תמ"א 38, יש להתייחס למאפיינים ולפרמטרים השונים כדי להחליט איזה מעלית מתאימה ומשתלמת לבניין ולדיירים המתגוררים בו.

לפרטים נוספים על מעלית הידרואלית או מעלית חשמלית צרו קשר באתר או בטלפון: 077-8047865

מעלית הידראולית – הגדרה ומאפיינים ייחודיים

מעלית הידראולית נחשבת לפתרון אמין ואיכותי, היא מתאימה לבניינים של עד 6 קומות. המעלית ההידראולית נעה במהירות ממוצעת של 0.62 מטר לשנייה, מנגנון ההפעלה שלה מבוסס על משאבה חשמלית ובוכנות הידראוליות, הבוכנות מותקנות מתחת למעלית, והמשאבה החשמלית נמצאת בחדר הארונות או בארון מיוחד.

כאשר המעלית ההידראולית מטפסת מעלה, המשאבה החשמלית דוחסת בלחץ שמן הידראולי אל הבוכנה כדי להרים את המעלית. כאשר המעלית יורדת מטה, נפתח שסתום חשמלי כדי לאפשר לשמן ההידראולי לחזור למיכל המחובר למשאבה, וכך המעלית מחליקה כלפי מטה בקלות. כדאי לדעת כי המנגנון המיוחד של מעליות הידראוליות מאפשר בניית תא נוסעים גדול ומרווח, לכן המעלית ההידראולית נפוצה בבנייני מגורים של עד 6 קומות, יש גם מעליות משא הידראוליות.

חשוב לציין כי מעלית הידראולית יקרה יותר לעומת המחיר של מעלית חשמלית, יחד עם זאת ניתן ליהנות מתא נוסעים גדול ומרווח. כמו כן, אין צורך לתכנן ולבנות חדר מכונות, ועומס המשקל על המעלית גבוה יותר בהשוואה לכושר המשא של מעלית חשמלית.

מעלית חשמלית – הגדרה ומאפיינים ייחודיים

מעליות חשמליות נפוצות בישראל, הן מתאימות לכל מבנה בכל גובה, כאשר מנגנון ההפעלה מבוסס על מנוע וגיר חשמליים. את המנוע של המעלית החשמלית מתקינים בחדר מכונות ייעודי, המנוע מסובב גלגל הינע עליו מלופפים כבלי פלדה חזקים המחוברים בצד אחד למשקולות ובצד האחר לתא המעלית.

כאשר המעלית עולה מעלה, גלגל ההינע מסתובב וכך המשקולת מתחילה לרדת, וכאשר המעלית יורדת מטה גלגל ההינע מסתובב בכיוון ההפוך, המשקולת עולה והתא יורד. מעליות חשמליות יכולות לנוע במהירות שונות, בדרך כלל החל מ-0.8 מטר לשנייה ועד 2.5 מטר לשנייה. המהירות מושפעת בין היתר ממספר הקומות בבניין.

בשל המבנה המיוחד של מעליות חשמליות ומסיבות טכניות והנדסיות, תא הנוסעים של מעלית חשמלית קטן בהשוואה לתאי הנוסעים של מעלית הידראולית. יחד עם זאת, המחיר של מעלית חשמלית זול יותר לעומת מחירי המעליות ההידראוליות.

ניתן לבחור מעלית MLR הנחשבת לסוג של מעלית חשמלית, ההתקנה של מעלית זו קלה ומהירה, וניתן להוסיף מעלית MLR לבניין קיים, לכן דגם זה פופולרי בפרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38.

האם מעלית הידראולית עדיפה על מעלית חשמלית?

ההחלטה האם להתקין בבניין מעלית הידראולית או מעלית חשמלית מוכתבת משיקולים הנדסיים וטכניים, מטעמים אדריכליים ולפי סדרי העדיפויות והשיקולים של הדיירים בבניין. ישנם שיקולים רבים לבחירת סוג המעלית, לכן עדיף להתייעץ עם חברת מעליות מקצועית, מוכרת ואמינה, ויש להתייחס לשיקולים רבים כמו עלות המעלית וההתקנה, חיסכון אנרגטי, כמות נוסעים וגודל התא, נוחות, מהירות התנועה של המעלית, פעולה שקטה, תשתיות קיימות, עלויות תחזוקה, בטיחות ועיצוב.

אם הבניין בגובה עד 5 קומות לרוב בוחרים מעלית הידראולית בגלל תא הנוסעים הגדול, האפשרות לוותר על חדר מכונות ועלויות התפעול המשתלמות. אם הבניין גבוה מ-5 קומות הפתרון המומלץ הוא מעלית חשמלית. כמובן שיש להתייחס להעדפות של הדיירים בבניין, והמומחים ממליצים להשקיע במעלית שעונה במדויק על צרכי הדיירים, גם אם היא יקרה יותר, מאחר וזו השקעה לטווח הרחוק.

לפרטים נוספים על מעלית הידרואלית או מעלית חשמלית צרו קשר באתר או בטלפון: 077-8047865