סוגי מעלונים – מהם סוגי המעלונים הקיימים כיום?

מעלון הוא סוג של מעלית המשמש כאמצעי הרמה ושינוע נוח ויעודי המתאים לנכים, לבעלי מוגבלויות בתנועה, לקשישים ולמטרות נוספות. כיום ניתן למצוא מגוון סוגי מעלונים לבית, למבני מסחר ותעשייה ולמוסדות ציבור. המעלון מאפשר לאדם לעלות או לרדת בגרם המדרגות עם או ללא כיסא גלגלים, לכן זהו מתקן בטיחותי לנוחיות מקסימלית ולשיפור איכות החיים, בעיקר עבור נכים וקשישים המתקשים לעלות ולרדת במדרגות.

נכון, ישנם מקומות בעולם שבהם לא יתקינו מעלית או מתקני הרמה בגלל פגיעה בנוף, וידוע לכול כי בעיירת הציוריות והקסומות באירופה ובמגוון יעדים אקזוטיים אחרים הקשישים נאלצים לטפס בעליות ולרדת בזהירות במורדות ללא אמצעים מודרניים ומתקדמים טכנולוגית כמו מעלונים ומעליות, ולמעשה זהו אורח החיים שהאוכלוסייה המקומית התרגלה אליו מזה מאות שנים. יחד עם זאת, אי אפשר לנצח את הטכנולוגיה וכיום המודעות להנגשת מבנים הולכת וגברת בישראל וברחבי העולם, לכן כדאי להכיר את הסוגים השונים של מעלונים המבטיחים איכות חיים גבוהה, בטיחות ברמה הגבוהה ביותר ונוחות מקסימלית למי שזקוק למעלון בבית או במבנה אחר.

סוגי מעלונים לבית ולמבני ציבור ומסחר

ללא ספק, מעלית לבתים פרטי, כלומר מעלית ביתית היא הפתרון המספק לנו תנועה נוחה בין הקומות והמפלסים במקומות ציבוריים או במבני מסחר ותעשייה, במגדלי מגורים ומשרדים, בפנטהאוזים ובבתים פרטיים. מעלית רגילה מסוגלת לשאת מטענים כבדים, מספר אנשים בו זמנית, סחורה ועוד. במקרים מסוימים עדיף להשקיע במעלון וכך מנגישים את המבנה, דירת בעלת שני מפלסים או בית פרטי עם שתי קומות או יותר.

כיום, ניתן להתקין מעלית נוסעים בבניינים ישנים שמעולם לא הותקנה בהם מעלית עד כה, וקיים צורך ברור להפעלתה. מעליות בבתים פרטיים, ניתן להתקין גם במעטפת פנימית עם או לא פיר או באמצעות בניית פיר חיצוני, בכפוף למגבלות ההנדסיים, חוקי העזר, תקנות ומגבלות עיצוביות. חשוב לציין כי אפשרויות העיצוב של המעלון הן רבות וכמעט ללא הגבלה, הן מבחינת צבעים והן מבחינת סוגי חומרים (נירוסטה, עץ, שילוב זכוכית פנורמית), לכן השמיים הם הגבול לדמיון של המעצב ומתכנן המעלון או המעלית.

סוגי המעלונים הנפוצים הינם:

מעלון כיסא – גרם המדרגות בבית לא אמור להיות מכשול עבור מבוגרים או אנשים עם מוגבלות בתנועה. באמצעות מעלון כיסא הנע על מסילה מתרוממת המשתמש יכול לעלות ולרדת בין המפלסים כאשר הוא יושב בבטחה על כיסא ייעודי ומאובטח, ולרוב הוא אינו זקוק לעזרה כדי לעבור מכיסא הגלגלים שלו לכיסא של המעלון, לכן משפרים את איכות החיים של האדם ומאפשרים לו חופש עצמאות למרות המוגבלות בתנועתו.

מעלון משטח למדרגות – משטח ישר המותקן לצד מדרגות שמיועד לנשיאה של אדם המרותק לכיסא גלגלים. המעלון מעוגן למסילה ייעודית המותקנת לאורך גרם המדרגות, ופתרון זה מתאים גם למדרגות עם זווית או סיבוב. המעלון מיועד בין היתר להתקנה בבית פרטי, במבני ציבור ומסחר ועוד. יש דגמים מתקפלים המאפשרים חיסכון במקום ושימוש חופשי במדרגות לשאר האנשים.

מעלון שירות – מעלית שירות ומזון מיועדת בעיקר לשינוע של מזון ושתייה בין הקומות. זהו פתרון מומלץ למסעדות, לבתי מלון ולמפעלי מזון, אך יש אפשרות לתכנן ולהתקין מעלית שירות גם בבתים פרטיים עם שני מפלסים ומעלה כאשר מעוניינים להקל על נשיאת ציוד בתוך הבית הפרטי. תא המעלית (מזון ושירות) מיוצר מנירוסטה מחוזקת להבטחת עמידות, והמעלית אסתטית, יפה וגם קלה לניקוי ולתחזוקה.

מעלון אנכי – המעלון מזכיר בצורתו ובמבנהו את מעלית הנוסעים, ובפועל זו מעלית קטנה ופתוחה עם משטח בטיחותי עליו נכה יכול לעלות עם כיסא גלגלים, ולאבטח את עצמו. המעלון מתאים גם לאנשים עם לקות או מוגבלות בתנועה, וניתן לתכנן ולהתאים אותו באופן אישי מלא, ללא צורך בבניית פיר.

כפי שניתן לראות, יש מגוון פתרונות לתכנן ולהתקנת מעלון, ובימינו יש פתרונות מתקדמים ומשוכללים שניתן להתאים אותם גם לצרכיו הייחודיים של הלקוח, לתנאי הסביבה, לסוג המוגבלות והנכות ולתקציב.

כיצד לבחור מעלון לכל מטרה?

מעלון הוא סוג של מעלית שנבנית ללא צורך בבניית פיר וללא אישורים הדורשים תהליכים מורכבים, ממושכים ויקרים כמו בתכנון מעלית רגילה. יש לבחור נכון את המעלון, במיוחד אם הוא מיועד להנגשת המבנה, הדירה או הבית, והמעלון חייב להתאים לבעל המוגבלות ולהבטיח שימוש נוח ובטיחותי, בהתאם לתקנים המחייבים והמחמירים ביותר.

אנחנו בעדן מעליות מתחייבים לפתרון מלא של כל בעיות הנגישות! עדן מעליות מתמחה בשירותי אחזקה, הרכבה ושיפוץ לכל סוגי המעליות. בכל שאלה ובקשה הנכם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לייעץ ולתכנן עבורכם את המעלון המתאים ביותר לצרכים ולתקציב שלכם. למידע נוסף ולשיחת ייעוץ – צרו קשר כבר היום! 08-6655788