וילון אש למעלית

מרכזים מסחריים, משרדים, בנייני מסחר וגם בנייני מגורים מחפשים תמיד אחר פתרונות שונים להגדלת הבטיחות במבנה. במהלך היום יום עוברים במבנה אנשים רבים, אורחים וגם עובדים שונים, ועל מי שמתחזק את הבניין לעשות כל שביכולתו כדי להגן על המשתמשים במקום. שריפות יכולות לפרוץ, הן פורצות כל הזמן, השאלה היא מה אתם עושים כדי להציל חיי אדם ורכוש כאשר זה קורה, והפעם נדבר על אחד מהאמצעים המשמעותיים ביותר לשמירה על חיי אדם בעת השהייה במעלית – וילון אש למעלית. על מה מדובר, איך זה פועל ומה אתם פשוט חייבים לדעת על התחום? כל התשובות בהמשך.

מהו וילון אש ומהם יתרונותיו?

וילון אש הוא חוצץ שממקמים במקומות שונים, בדרך כלל במבנים ציבוריים או שהרבה אנשים עושים בהם שימוש בחללים מסוימים. המטרה של וילון האש היא אחת – לבצע הפרדה בין אזורים בהם האש מתפשטת ובין אזורים שהיא לא, ועד לפרק זמן מסוים במהלך השריפה.

למעשה, וילון האש מאפשר במידה והוא מתוכנן באופן מיטבי את היציאה מהמבנה בצורה בטוחה בשעת שריפה, גם אם השריפה גדולה ונמצאת במיקומים שונים במבנה. הוילון יורד אוטומטית כאשר ישנה אש, הוא עוצמתי ויש לו היכולת לספק את ההגנה מהאש למשך שעתיים בממוצע, כאשר באמצעותו ניתן ליצור נתיבי התחמקות מאש עד ליציאה מהמבנה. לווילון יש רכזת פיקוד, היא מחוברת לרכזת הפיקוד של מערכת גילוי האש וכך מתבצעת ההפעלה האוטומטית בעת הצורך. את הווילון לא רואים כלל לפני השריפה, למעשה אם אין בו צורך הוא מגולגל כלפי מעלה ולא מבחינים בו, אך בשעת הצורך הוא יפתח במהירות ויספק את ההגנה הראויה.

ישנם וילונות אש לפתחי דלתות, לניתוב העשן, לוילונות ולמעליות. כדאי גם לדעת שמומלץ כיום להתקין וילון אש ועשן שכן רוב הנפגעים בשריפות הם אנשים ששאפו עשן.

כיצד ניתן להתקין וילון אש במעלית?

כדאי לדעת שכאשר שמדובר במעליות, רק מסכי עשן ואש יכולים לספק מענה, גם כאשר מדובר על מעלון ביתי וגם כאשר מדובר במעלית ציבורית. המסכים עצמם נמצאים במצב סגור באופן שאינו נראה לעין, את המסכים מתכננים באופן מדויק על פי הדרישות הספציפיות כאשר הדרישה הבסיסית מהחומר היא שתהיה למסך עמידות ל-1000 מעלות צלזיוס.

המטרה של הוילון היא לאפשר למי שנמצא במעלית בעת שריפה להיות מוגן לפחות לשעתיים ועד לקבלת סיוע ממקור חיצוני. הוא לא מפחית את גודל החלל ואינו נראה לעין, ואולי יתרונו הגדול הוא שיש לו גם סוללת חירום, כך שבמידה והשריפה קיצרה את החשמל – וילון האש עדיין יפעל.

מי מתקין וילון אש למעלית ובאילו תקנים צריך לעמוד על מנת להתקין אותו?

התקנת וילון אש מתבצעת רק על ידי מי שהוסמכו לכך. חשיבות הנושא גבוהה, העבודה צריכה להתבצע ללא רבב, על ידי אנשי מקצוע מיומנים, זאת כדי להבטיח שבעת הצורך המערכת תפעל כשורה, אין הזדמנות שנייה למי שפספס.

מנועי המערכת חייבים לעמוד בדרישות התקן האירופאי למסכי עשן ואש EN13501. ישנם גם מסכים שעומדים בתקן נוסף, הבריטי – BS476 וקיימים גם תקנים ישראליים העוסקים בדרישות הבטיחות השונות העוסקות בבניה והתקנה של מעליות נוסעים ו/או מעליות משא.